O szkole

JUBILEUSZE

Jubileusze

40-lecie szkoły

lis 3, 2020 | Jubileusze, Kalendarz

SZKOŁA TO NIE MURY, TO LUDZIE JĄ TWORZĄ
Szkoła w Słupi Wielkiej jest już szacowną czterdziestolatką. W sobotę 14 listopada w jej murach spotkali się zaproszeni goście, byli i obecni pracownicy, absolwenci, rodzice i uczniowie. Wcześniej odbyła się Msza święta z udziałem pocztu sztandarowego w kościele w Koszutach. Następnie po odebraniu identyfikatorów, okolicznościowych plakietek oraz pamiątkowym zdjęciu świętujący szkolny jubileusz zostali zaproszeni do sali gimnastycznej. Tam pani dyrektor Magdalena Madaj powitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: ksiądz kanonik Zenon Nowacki, proboszcz parafii Koszuty ksiądz dr Marian Antoniewicz, były poseł na Sejm Stanisław Stec, Burmistrz Miasta Wojciech Ziętkowski, Zastępca Burmistrza Ernest Iwańczuk, Naczelnik Wydziału Oświaty Andrzej Chmielewski a także prezes średzkiego oddziału ZNP Irena Lisewska oraz dyrektorki gminnych szkół podstawowych: SP2, SP3 i szkoły w Starkówcu Piątkowskim. W swoim przemówieniu pani dyrektor mówiła o zadaniach, jakie stoją przed szkołą, która musi przygotować do funkcjonowania w świecie otwartego, wierzącego w swe siły i twórczego absolwenta. Na ręce Magdaleny Madaj złożono kwiaty, życzenia i gratulacje.
Kolejnym punktem części oficjalnej było uhonorowanie osób, które w ciągu minionych dziesięciu lat wielokrotnie wspierały szkolne inicjatywy, nadzwyczaj często były gotowe służyć pomocą i wsparciem. Na ich ręce pani Teresa Śmigaj przekazała w imieniu szkolnej społeczności dyplomy i statuetki „Przyjaciela szkoły”. Takie wyróżnienia po raz pierwszy pojawiły się w 2005 roku, kiedy to świętowaliśmy 30-lecie placówki. W gronie „Przyjaciół szkoły” znaleźli się: ksiądz Zenon Nowacki, Stanisław Stec, Stanisław Pyrzyk, Małgorzata Baraniak, Teresa Balcerska, Anna Fraś, Justyna Rozmiarek, Ewa Karaśkiewicz, Romana Obiegałka, Romana Behnke, Renata Orwat, Alicja Szymczak, Małgorzata Zabłocka, Marcin Miczke, Paweł Multaniak, Zbigniew Gabski, Roman Mikołajczak, Jan Mydlarz, Leszek Kaźmierczak, Rafał Janasiak, Renata i Leszek Celkowie.
Następnie przyszedł czas na część artystyczną, której przyświecało hasło „Szanujmy wspomnienia”. Piosenką o tym właśnie tytule powitał gości absolwent szkoły z roku 2008 Marek Behnke a w role konferansjerów wcielili się jego klasowi koledzy: Monika Wojtyra i Damian Połomski. Obecnych uczniów szkoły w Słupi reprezentowały dwie rezolutne piątoklasistki: Asia Tomaszewska i Marta Szudrowicz. Chórek przypomniał zebranym klimaty lat siedemdziesiątych piosenką „Pust wsiegda”, którą, jak się okazało, potrafiła zaśpiewać spora część publiczności. Sympatyczni pieśniarze z klasy piątej przywołali także „Bardzo smutną piosenkę retro”, maluchy pokazały żywiołowość przy przeboju Shakiry a podopieczni Angeliki Michalak zaprezentowali efekty pracy podczas tanecznych treningów. O tym, że „Zielono jej” przekonywała publiczność absolwentka Wiktoria Przybylska, popis tańca współczesnego dał również absolwent Michał Pacanowski a serdeczne życzenia wyśpiewało szkole trio: Romana, Marek i Magda Behnkowie. Marta Bobeł zapewniała zebranych „Powrócisz tu”, zapewne zapowiadając w ten sposób kolejne jubileusze. Do hasła przewodniego „Szanujmy wspomnienia” nawiązywała także pomysłowa dekoracja autorstwa Agnieszki Tabaczki – kompozycja zdjęć ukazujących różne aspekty szkolnego życia- wspólną naukę, zabawę i świętowanie.
Z pewnością sobotnie spotkanie było okazją do wspomnień związanych ze szkołą w Słupi, w której pierwszy dzwonek rozległ się w 1975 roku. Pracę w tym miejscu, atmosferę, przedsięwzięcia, ważne a czasami i zabawne chwile przypominali dyrektorzy- Maria Ściborska i Stanisław Pyrzyk, pracownicy: panie Ewa Matysiak- Węcławiak, Teresa Balcerska, Małgorzata Baraniak, Krystyna Łada i pan Marek Maciejewski oraz absolwenci: Romana Obiegałka i Wiktor Staszewski. Swoją dziesięcioletnią pracę w Radzie Rodziców wspomniała także pani Justyna Rozmiarek a pani Elżbieta Sibińska przywołała moment wmurowania kamienia węgielnego. Każde ze wspomnień było osobiste i odmienne a całość składa się na wielobarwny i- już czterdziestoletni!- obraz placówki. Wszędobylskie reporterki Asia i Marta przepytywały publiczność i zdobywały kolejne informacje na temat historii szkoły, której są uczennicami. Zapewniały, że zamierzają iść w ślady zdolnych absolwentów.
Po zakończonej uroczystości uczestnicy obchodów mogli skorzystać z oferty przygotowanej na ten dzień szkolnej kawiarenki. Nie mogło zabraknąć ogromnego urodzinowego tortu oraz smacznych wypieków przygotowanych przez rodziców. Goście zaglądali do sali 21, która tego dnia stała się szkolną izbą pamięci- kryła w sobie mnóstwo pamiątek, oferowała starannie przygotowaną wystawę historii szkoły oraz prezentację multimedialną. Na korytarzu obserwowano oś czasu oraz wykonane z okazji urodzin szkoły tablice z nazwiskami nauczycieli czy urocze wizerunki kadry sportretowanej przez dzieci. Zwiedzający szkołę goście mieli tego dnia także okazję podziwiać wystawę pejzaży i martwych natur pana Andrzeja Frasia a także obejrzeć kilka prac Wiktorii Przybylskiej, obecnie uczennicy liceum plastycznego. Dla chętnych przygotowano na ten dzień jubileuszową gazetkę, w której swe wspomnienia, relacje i refleksje przedstawili pracownicy i absolwenci. Oprócz zaplanowanych atrakcji z pewnością najważniejsze podczas sobotniego spotkania było to, co znalazło się poza scenariuszem- możliwość spotkań, rozmów i długich wspomnień. A te trwały aż do późnego wieczora…
Skip to content